Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeček džungarský

8. 1. 2010

 

Křeček džungarský

Křeček džungarský patří mezi menší druhy křečků – křečíků. Jeho drobounké tělíčko dosahuje velikosti pouze 7 – 10 cm a ocásek má méně než 1 cm. Vzhledem ke své velikosti nemůže a ani není křečík džungarský nějaký obřík – váří pouze 30 – 55g.


Má velmi jemnou srst šedé až šedohnědé barvy s tmavým pruhem na zádech a bílým bříškem. V zimě srst může, ale nemusí zesvětlat do bílé barvy. Stejně jako většina křečků mají i tito křečcci chodidla osrstěná jemnou srstí.


Pokud křeček nežije v „zajetí“, vyhrabává si pod povrchem půdy mělké nory ve stepích. Aktivní je především v noci, když je tma. Ve dne většinou spí. Křeček džungarský se živí hlavně semeny – slunečnice, kukuřice, pšenice atd., zelenými částmi rostlin – trojlísky, pampelišky apod. a taky se živí částečně hmyzem – např.: moučnými červy. Jeho stravu ovšem doplňujeme ovocem, zeleninou, popř.jogurtem, kouskem syrového masa, kouskem vajíčka či nějakými vitamíny pro křečky nebo tyčinkami ze zrní pro křečky.


Křečíci jsou velmi vhodná zvířátka pro chov v domácích podmínkách. Můžeme je chovat v párech i menších skupinkách, při pravidelném čištění téměř nepáchnou a dají se snadno ochočit. Pro chov křečíků jsou vhodné starší akvária, terária, plastové bedničky nebo klece pro chov laboratorních hlodavců. Ubikace by měla být raději větší (minimálně 50x25 cm pro pár zvířat, pro jednoho stačí samozřejmě míň, ale i kdyby měl své obydlí velké, vždycky se najdou nějaké další hračky a prolézačky, které mu tam můžete dát. Křeček určitě bude mít radost :)). Jako dekoraci ,nebo spíš jako zábavné centrum pro křečíky, použijeme kusy kůry, ploché kameny, půlky skořápek kokosových ořechů nebo malé dřevěné budky. Pokud je to možné do jedné ubikace dáváme mladá, přibližně stejně stará mláďata. Dospělí jedinci se spárovávají mnohem obtížněji. Chov křečíků lze provozovat při běžné pokojové teplotě, kdy je můžeme rozmnožovat celoročně. Druhou možností je chov v přirozených podmínkách, kdy je umístíme v nevytápěné místnosti, kde může teplota klesat pod bod mrazu. Křečíci bez problémů snáší i velmi nízké teploty.


Pro odchov ponecháme samce spolu se samicí několik dní, po porodu dochází do několika dnů k dalšímu páření, proto je lepší je oddělit. Samice je březí 20-22 dnů, rodí 4-8 mláďat, která jsou holá a slepá. Ve věku 9-11 dnů se jim otevírají oči a jsou osrstěná. Po čtyřech týdnech je můžeme odstavit a ve 2-3 měsících je zařazujeme do chovu. Nejplodnější jsou v prvním roce života, kdy mají nejvyšší počty mláďat ve vrhu i množství vrhů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ah jo :-(

(karitkatka, 10. 1. 2010 9:29)

to byl on bééééééééééééé ten zemřelej béééé

Re: ah jo :-(

(N.:dzungarsky-med.blog.cz, 3. 1. 2013 17:39)

Zemřelej? Chudáček!!!!:(